آشنایی با مراحل ساخت مبلمان

مراحل ساخت مبلمان

مبلمان امروزه عضوی جدا نشدنی در دکوراسیون منازل ، دفاتر کار ، هتل‌ها و رستوران‌ها می‌باشد. مبلمان لگنو در این مقاله قصد دارد شما را با چگونگی و مراحل ساخت مبلمان آشنا کند. این مراحل شامل ساخت کلاف، رنگ‌کاری، برش پارچه و خیاطی و رویه‌کوبی می‌باشد.

نقش کلاف در ساخت مبلمان

ضروری‌ترین و مهم‌ترین مراحل تولید مبلمان، اسکلت یا ساختمان آن است بنابراین محکم و با دوام بودن اسکلت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای طراحی و ساخت مبلمان در مرحله اول باید چوب مناسب جهت ساخت اسکلت مبل انتخاب شود . چوب گردو، بلوط ، صنوبر، روسی ، راش و… با توجه به شرایط جغرافیایی در این صنعت مناسب است. در مرحله اول چوب بصورت الوار تهیه شده و وارد بخش نجاری می‌گردد در این قسمت توسط دستگاه‌های مخصوص نجاری الوار به تکه‌های مورد نیاز بریده می‌شود و طرح و نقش بر روی آنها انجام می‌گردد. در مبل‌های سلطنتی و کلاسیک که نیاز به منبت‌کاری دارند این منبت‌ ها توسط دست انجام می‌شوند. این چوب‌های برش داده شده در کنار هم اجزای تشکیل‌دهنده اسکلت مبل می‌باشند.

منبت‌کاری چوب‌ها

پس از آن‌که چوب‌ها توسط دستگاه‌ها در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف برش داده شدند نوبت به منبت‌کاری می‌رسد. منبت‌کاری جزو ظرافت کاری‌ها در تولید مبل محسوب می‌شود پس باید در انجام آن از افراد متخصص استفاده شود. در این قسمت از کار طرح‌ها و نقش‌هایی که بیشتر در مبل‌های سلطنتی و کلاسیک دیده می‌شوند، بر روی چوب توسط متخصصین در این زمینه شکل می‌گیرند و زیبایی و جلوه‌ای خاص به مبل می‌دهند.

مونتاژ‌کاری

در این بخش قطعات مختلف چوب که از قبل منبت‌کاری و برش داده شده‌اند قرار است کنار هم قرار گیرند. پرسنل متخصص مونتاژکار این قطعات را به صورت دقیق و با ابزارهای تخصصی در کنار هم مونتاژ می‌کنند. بدین‌ترتیب اسکلت اصلی مبل یا همان کلاف مبل ساخته می‌شود.

رنگ‌کاری

در این بخش کلاف‌های آماده شده به قسمت رنگ‌کاری برده می‌شوند. این کلاف‌ها نیاز به اصلاحاتی دارند که قبل از رنگ‌کاری باید بر روی آن‌ها اعمال شوند. در این بخش قسمت‌های منبت‌شده و سایر قسمت‌های مبل سمباده‌کاری و صیقلی و نرم می‌شوند. پس از این کارها کلاف آماده رنگ‌پذیری است. بیشتر کارگاه‌های ساخت مبلمان برای بالا بردن کیفیت کار خود بعد از رنگ کردن کلاف از پلی‌استر برروی آن استفاده می‌کنند تا رنگ چوب تثبیت و ماندگار بماند. پلی‌استرها به دو صورت مات و براق با توجه به شرایط مورد نیاز می‌باشند.

برش پارچه و خیاطی در مبلمان

بعد از عملیات رنگ‌کاری نوبت به برش پارچه و خیاطی می‌رسد. شیک و زیبا بودن پارچه مبل رابطه‌ مستقیمی با هم دارند و انتخاب پارچه مناسب و زیبا که با الگوی مبل هماهنگی داشته باشد می‌تواند ظاهری زیبا و جذاب به مبل بدهد. باید توجه داشته باشید که انتخاب پارچه، کاری بسیار حساس می‌‌باشد زیرا پارچه مورد انتخاب باید به صورتی باشد که با شکل فیزیکی مبل کاملا مطابقت داشته باشد. به طور مثال برای مبلی که حالت مجلسی یا کلاسیک دارد، پارچه‌های سنگین بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای مبلمان راحتی پارچه‌های مخمل و یا چرم پارچه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رویه‌کوبی در ساخت مبلمان

بعد از اینکه کلاف مبل در نجاری و رنگ‌کاری حاضر شد و همچنین خیاطی و برشکاری پارچه‌ها نیز انجام شد نوبت به رویه‌کوبی می‌رسد. سخت‌ترین مرحله کار رویه‌کوبی است زیرا مشتری ظاهر مبل را می‌بیند و به آن اهمیت بیشتری می‌دهد. پس یک رویه‌کوب باید به زیبایی و تمیزکاری توجه داشته باشد تا بتواند نظر مشتری را جلب کند. برای این منظور از فوم و اسفنج با اندازه‌های مناسب برای ایجاد راحتی و ظاهری زیبا در مبل استفاده می‌کنند. رویه‌کوبی دارای مراحل تسمه‌کشی، فنرکشی، قرار دادن اسفنج یا فوم بر روی کلاف، کشیدن پارچه و تنظیم کردن است. تمامی این مراحل اگر با دقت بالا انجام شود نقش اصلی در تمیز درآمدن مبل دارد. استفاده از فوم و یا اسفنج در این مرحله بستگی به مدل مبل، نوع آن و لمسه‌کاری دارد. اگر مبل ما دارای لمسه‌کاری باشد باید از اسفنج در آن قسمت‌ها استفاده شود. زیرا اسفنج قابلیت ارتجاع بیشتری نسبت به فوم دارد. بعد از اتمام رویه‌کوبی مبل آماده می‌باشد.
انتهای پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *